Druga opinia medyczna skierowana jest dla pacjentów onkologicznych

Druga opinia medyczna

co pacjent musi wiedzieć

Niewielka liczba pacjentów ma świadomość istnienia drugiej opinii medycznej, która może zmienić sposób leczenia nowotworu. Taka opinia jest wykonywana najczęściej za granicą, ale również w Polsce. Druga opinia medyczna w Polsce jest nierefundowana, pacjent musi pokryć ją z własnej kieszeni. Metoda ta może jednak dać lepsze rezultaty niż wcześniej zaproponowana terapia.

Czym jest druga opinia medyczna?

Informacja dla pacjenta, że został u niego zdiagnozowany nowotwór, zawsze brzmi jak wyrok. Osoby takie, nie wiedzą co robić dalej i są podłamane psychicznie. Z pomocą przychodzi im uzyskanie drugiej opinii medycznej. Czym owa decyzja jest? Większość pacjentów myśli, że po jej wykonaniu okaże się, że wcale nie są chorzy, a wcześniej otrzymana diagnoza jest błędna, a lekarz po prostu się pomylił.

Otóż nie, wykonanie drugiej opinii medycznej ma na celu powtórną analizę dokumentów, lekarz nie ocenia wcześniejszych wyników i nie podważa opinii pierwszego lekarza. Lekarz specjalista ocenia dokumenty i zastanawia się, czy zaproponowane leczenie jest najlepsze dla pacjenta oraz jakie chory ma możliwości leczenia i dostępne leki.

W USA druga opinia medyczna jest obligatoryjna dla wszystkich, w Polsce wciąż jeszcze uważana jako podważanie autorytetu. W Polsce metoda ta niestety nie jest refundowana i wciąż pacjenci mało o niej wiedzą. Ten sposób to inne spojrzenie na chorobę i możliwość zaproponowania pacjentowi innej alternatywy. Druga opinia medyczna to dostęp do metod leczenia i leków, które są nierefundowane, ale często dużo bardziej skuteczne.

Leczenie raka w Polsce

W Polsce na nowotwory zapada ponad 150 tys. osób rocznie. Według prognoz do roku 2025 nastąpi wzrost zachorowalności w naszym kraju o 25%. W przypadku rozpoznania choroby nowotworowej Polska ma najniższy wskaźnik przeżycia i najsłabiej radzi sobie z pacjentami onkologicznymi.

Problem chorób nowotworowych będzie wyzwaniem na najbliższe lata. Nowotwory są pierwszą przyczyną zgonów w grupie osób między 24. a 64. rokiem życia i drugą wśród przyczyn zgonu całej populacji na świecie. W naszym kraju leczenie chorób nowotworowych odbywa się według określonego modelu onkologicznego, do którego zalicza się:

  • prewencję- pierwotną i wtórną
  • wczesną diagnostykę
  • terapię
  • stosowane leki
  • rehabilitację
  • opiekę paliatywną

Pacjenci w Polsce mają niższy niż w innych krajach dostęp do innowacyjnych leków onkologicznych. Tylko dwa leki onkologiczne są refundowane i dostępne bez ograniczeń. To znacznie zawęża i zmniejsza szanse pacjentów na szybkie wyleczenie. Samo wykorzystanie leków- nawet tych refundowanych jest bardzo niskie w porównaniu z innymi krajami.

Leki są późno wprowadzane do refundacji, co widać w okresie, który upływa od autoryzacji Europejskiej Agencji Leków, do momentu uzyskania rozpoznawalnego poziomu wykorzystania leków. Koszt drugiej opinii medycznej zaczyna się od kilku tysięcy złotych.

Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i zależy od złożoności przypadku. W Polsce nie ma tak dużej świadomości dotyczącej leczenia raka oraz samej profilaktyki.

Uzyskanie drugiej opinii medycznej z pewnością wiąże się dla pacjenta z dodatkowymi kosztami. Jednak badania wykazały, że statystycznie jednemu na dwunastu dorosłych pacjentów stawiana jest błędna diagnoza. A co za tym idzie, sposób jego leczenia jest nieprawidłowy.

Dzięki drugiej opinii pacjent ma możliwość osobistej konsultacji z onkologiem za granicą oraz zintegrowany dostęp do nowoczesnych usług onkologicznych. Przez cały okres może również korzystać z pomocy koordynatora medycznego.

LeczRaka.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

LeczRaka.pl - Badania genetyczne - logo

Średnia ocena: 4.07

Otrzymaj na adres e-mail
bezpłatny poradnik!

Pobierz poradnik

leczraka.pl logo

O nas

Stworzyliśmy innowacyjną platformę dla pacjentów onkologicznych, ich rodzin i przyjaciół. Spełniamy w ten sposób oczekiwania pacjentów onkologicznych, którzy czują się zagubieni w systemie terapii onkologicznej w Polsce. Oczekują oni najbardziej aktualnej wiedzy o tym jak skutecznie się leczyć i kto może profesjonalnie im pomóc.

Bliscy osób chorujących na nowotwory szukają sposobu, jak mogą w tej sytuacji ich wesprzeć. Naszą misją jest dostarczenie wszystkim oczekiwanej wiedzy. Wiedzy aktualnej i niezależnej od systemu publicznej służby zdrowia w Polsce. Uznamy, że wypełnimy swoją misję, gdy chorujący na raka będą mogli aktywnie uczestyniczyć w procesie swojego leczenia, będą wiedzieli, co robić i jakich błędów nie popełniać.