druga opinia medyczna - poznaj możliwości lepszej diagnozy przy nowotworze

Druga opinia medyczna

w onkologii

Niektóre diagnozy otrzymywane przez pacjentów są bardzo poważne. Co może zrobić pacjent, który właśnie dowiaduje się, że cierpi na nowotwór? Zwykle diagnoza jest początkiem leczenia. Można jednak w tym momencie zdecydować się na drugą opinię, która często jest wartościowym wkładem w leczenie.

Czym jest druga opinia medyczna?

Druga opinia medyczna nie jest szczególnie dobrze znana w Polsce. Zwykle pacjenci godzą się z diagnozą i metodami leczenia lekarza, do którego trafili. Tymczasem opinia drugiego lekarza ma za zadanie zweryfikować diagnozę i lepiej dopasować sposoby leczenia.

Co bardzo ważne — drugi specjalista nie ma na celu podważenie opinii Twojego lekarza prowadzącego. Jego głównym zadaniem jest analiza dokumentacji oraz dostępnych metod leczenia. Następnie wskazuje on możliwie najlepsze rozwiązania.

Jest to możliwe szczególnie w przypadku prywatnej opieki zdrowotnej, gdzie znacznie częściej używa się innowacyjnych leków.

W jaki sposób przeprowadza się drugą opinię?

Po otrzymaniu niekorzystnej diagnozy o nowotworze pacjent powinien skrupulatnie zebrać pełną dokumentację. Wśród dokumentów powinny się znaleźć:

  • diagnoza
  • rokowania i zalecenia
  • informacja na temat leczenia
  • wyniki badań
  • skierowania do specjalistów lub szpitala

Z zebranymi dokumentami medycznymi wystarczy udać się do lekarza specjalisty lub kliniki specjalizującej się w wydawaniu drugiej opinii medycznej. W tym przypadku ważne jest, aby wybrać znanego i cenionego specjalistę. Ma on znacznie szerszą wiedzę i większe doświadczenie, dzięki czemu lepiej dopasuje sposób leczenia.

W tym przypadku ważny jest także osobisty kontakt. Drugi specjalista wystawia swoją opinię nie tylko na podstawie innej diagnozy i wyników badań, ale także rozmowy.

Teraz, mając dwie opinie, może zadecydować, gdzie i jakie leczenie wybrać.

Pacjent ma także możliwość konsultacji za granicą. Odbywa się to wówczas na dwa sposoby:

  • do odpowiedniej placówki przesyłana jest wymagana dokumentacja medyczna, która nie musi się wiązać z osobistą wizytą u danego specjalisty. Obieg dokumentów odbywa się korespondencyjnie. Pacjent może też przekazać dokumenty podczas telekonsultacji
  • Umawiana jest osobista wizyta pacjenta w wybranym ośrodku. W takim przypadku organizowana jest także cała podróż pacjenta.

Należy zaznaczyć, że konsultacje zagraniczne nie ograniczają się tylko do tego. Zwykle bowiem lekarze zlecają dodatkowe badania i obserwacje na miejscu. Pogłębia to wiedzę na temat stanu pacjenta i umożliwia skuteczniejsze dopasowanie terapii.

Jakie są zalety drugiej opinii przy nowotworach?

W tym przypadku można mówić o kilku ważnych zaletach tego rozwiązania. Przede wszystkim — nie można tak poważnej diagnozy powierzać jednemu lekarzowi. Drugi lekarz, zgodnie ze swoją wiedzą, zweryfikuje diagnozę.

Kolejną zaletą jest tu też czas. Dzięki drugiej opinii masz dostęp do lepszej i szybszej opieki medycznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku tak trudnej diagnozy, jaką jest rak. Nie musisz czekać w kolejkach do specjalistów. W ten sposób możesz rozpocząć swoje leczenie.

Należy też zwrócić uwagę, że druga opinia medyczna może zapewniać więcej możliwości leczenia. Z czego to wynika? W Polsce tylko 2 leki onkologiczne są w pełni refundowane. Kolejnych 14 dostępnych jest w ramach programów lekowych Ministerstwa Zdrowia, ale z pewnymi ograniczeniami.

To oznacza, że pacjenci tylko spełniający ściśle określone kryteria mają do nich dostęp. W sumie pacjenci w Polsce korzystający z państwowej opieki zdrowotnej mają dostęp do 16 leków onkologicznych. Może wydawać się, że to całkiem spora liczba. Tymczasem na terenie UE Europejska Agencja Leków dopuszcza do obrotów aż 30 leków.

Szersze możliwości leczenia, a także nieco inną perspektywę zapewnia też fakt, że bardzo często drugą opinię wydaje zagraniczny zespół. Głównie mowa tu o takich krajach jak Niemcy czy USA słynących z nowoczesnej opieki zdrowotnej.

To wszystko sprawia, że warto zastanowić się nad opcją dodatkowej konsultacji. W żadnym wypadku nie jest ona próbą podważenia istniejącej diagnozy — można traktować ją raczej jako rozszerzenie lub uzupełnienie.

Jedyną wadą tego rozwiązania jest jego koszt . Waha się on w granicach kilku-kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak w tym przypadku jest to inwestycja we własne zdrowie i nowoczesną terapię.

LeczRaka.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

LeczRaka.pl - Badania genetyczne - logo

Średnia ocena: 4.57

Otrzymaj na adres e-mail
bezpłatny poradnik!

Pobierz poradnik

leczraka.pl logo

O nas

Stworzyliśmy innowacyjną platformę dla pacjentów onkologicznych, ich rodzin i przyjaciół. Spełniamy w ten sposób oczekiwania pacjentów onkologicznych, którzy czują się zagubieni w systemie terapii onkologicznej w Polsce. Oczekują oni najbardziej aktualnej wiedzy o tym jak skutecznie się leczyć i kto może profesjonalnie im pomóc.

Bliscy osób chorujących na nowotwory szukają sposobu, jak mogą w tej sytuacji ich wesprzeć. Naszą misją jest dostarczenie wszystkim oczekiwanej wiedzy. Wiedzy aktualnej i niezależnej od systemu publicznej służby zdrowia w Polsce. Uznamy, że wypełnimy swoją misję, gdy chorujący na raka będą mogli aktywnie uczestyniczyć w procesie swojego leczenia, będą wiedzieli, co robić i jakich błędów nie popełniać.