Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

i ich użycie w leczeniu chorób nowotworowych

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane komórki w pierwotnej postaci. Dzięki swoim zdolnościom do wielokrotnych podziałów oraz właściwości do przekształcania się tkanki są wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej lub terapii chorób. Komórki macierzyste po raz pierwszy zostały z powodzeniem wykorzystane w roku 1988 we Francji. Wtedy to użyto krwi komórek z krwi pępowinowej. W roku 2007 w Polsce udało się wykorzystać po raz pierwszy komórki macierzyste. Do 2015 roku na całym świecie udało się wykonać ponad 40 000 przeszczepów z krwi pępowinowej. W Polsce co roku wykonuje się ich ponad 1000, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Kolejny krok w walce z rakiem

Komórki macierzyste w ostatnich czasach coraz częściej uzyskuje się z pobrania krwi pępowinowej czy łożyska przy porodzie. Możemy pobrać taką krew i przechowywać zamrożoną w prywatnym banku specjalnie do tego przeznaczonym.
Pobranie jest nieinwazyjne i bezpieczne dla matki i dziecka, trwa zaledwie 3 minuty.

Następuje dopiero po odcięciu pępowiny, nie wcześniej. Jeszcze całkiem niedawno pępowina i łożysko były to odpady medyczne. Aktualnie jest to ważne źródło komórek macierzystych.

Dzięki zgodzie rodziców można ją pobrać i wyizolować z niej komórki macierzyste. Przechowywanie nie jest bezpłatne, ale dzięki temu krew służy do naszego prywatnego użytku w nagłej sytuacji. Istnieje możliwość przechowywania w banku państwowym.

Usługa przechowywania nie jest wtedy płatna, jednak z założenia pobrany materiał ma służyć osobom najbardziej potrzebującym, obcym. Nie mamy wtedy praw do oddanego materiału. Decydując się na przechowywanie wyizolowanych komórek macierzystych, musimy wcześniej zaopatrzyć się w specjalny zestaw pobraniowy, który otrzymujemy z wybranego przez nas prywatnego banku komórek macierzystych.

Obecne badania potwierdzają, że komórki macierzyste mogą być przechowywane przez 25 lat lub nawet dłużej, ponieważ ich skład nie zmienia się od momentu zamrożenia. Komórki znajdują się w temperaturze -190°C przez bardzo długi okres czasu. Istnieje możliwość, że przechowywane komórki macierzyste będą mogły w przyszłości uratować najbliższych krewnych (rodzeństwa, rodzica dziecka).

Ostateczna decyzja jest jednak podejmowana po wykazaniu zgodności pomiędzy dawcą, a biorcą. Do takiego badania wykorzystuje się próbniki testowe, które zawsze są zamrożone, wówczas oryginalny depozyt pozostaje nienaruszony i zamrożony.

Jak wygląda pobranie komórek macierzystych?

Komórki macierzyste mają oraz szersze m.in. w leczeniu nowotworów. Przeszczepione komórki z krwi pępowinowej w przeciwieństwie do komórek ze szpiku niemalże nigdy nie atakują komórek biorcy, co oznacza, że przeszczep nie zostaje odrzucony. W przypadku pobrań ze szpiku dawcą jest osoba pełnoletnia, która może być nosicielem wirusów nie mając tego świadomości.

Dopiero po przeszczepieniu możemy się o tym przekonać i spowodować zakażenie biorcy, ryzyko jest duże. Pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest dużo bardziej bezpieczne. Ma to ogromne znaczenie przy ratowaniu osób chorych na białaczkę.

Przy pobraniach komórek macierzystych z krwi pępowinowej dopuszczalna zgodność pomiędzy dawcą mieści się w obrębie 4 antygenów transplantacyjnych. Oznacza to, że zgodnych antygenów może być mniej niż w przypadku pobrania ze szpiku.

W terapii chorób nowotworowych i nienowotworowych krew pępowinowa jest ważnym źródłem allogenicznych komórek krwiotwórczych. Do przeszczepu u dzieci ilość komórek krwiotwórczych jest wystarczająca z pobrania krwi pępowinowej. Zawiera również komórki, które można zastosować w terapii regeneracyjnej u osoby dorosłej.

Przeszczepione komórki macierzyste zastąpują te komórki przekształcone nowotworowo lub wadliwe, zdrowymi komórkami krwiotwórczymi. W efekcie przeczepienie prowadzi do wymiany wszystkich komórek układu krwiotwórczego w organizmie biorcy.

Badania ciągle trwają i mimo ogromnego postępu nie znaleziono jeszcze remedium na raka. Zachorowalność jest coraz większa i uderza w coraz młodsze osoby. Komórki macierzyste to przyszłość w leczeniu ciężkich nowotworów. Aktualnie możemy leczyć już nawet kilkadziesiąt chorób za pomocą komórek macierzystych m.in. nowotwory złośliwe: ostre białaczki czy chłoniaki.

Najbliższe lata mogą przynieść kolejne odkrycia oraz zastosowania w medycynie regeneracyjnej (regeneracja zniszczonych organów, tkanek, komórek). Zamrożone komórki macierzyste będa stanowić kapitał do wykorzystania w przyszłości.

Nikt nie da nam gwarancji, ale jeżeli chodzi o ludzkie życie, nasze życie czy naszych najbliższych warto mieć alternatywę skorzystania z takiej możliwości. Tym bardziej, że takie dziedziny medyczne, jak genetyka czy same komórki macierzyste są przyszłością medycyny.

Mogą one w bardzo dużym stopniu przyczynić się do skutecznej walki z nowotworami. Badania wciąż trwają i być może dopiero za kilkanaście lat poznany bardziej szczegółowe badania na ten temat.

LeczRaka.pl - Redakcja LeczRaka.pl  - redaktor

Redakcja LeczRaka.pl

LeczRaka.pl - Badania genetyczne - logo

Średnia ocena: 4.75

Otrzymaj na adres e-mail
bezpłatny poradnik!

Pobierz poradnik

leczraka.pl logo

O nas

Stworzyliśmy innowacyjną platformę dla pacjentów onkologicznych, ich rodzin i przyjaciół. Spełniamy w ten sposób oczekiwania pacjentów onkologicznych, którzy czują się zagubieni w systemie terapii onkologicznej w Polsce. Oczekują oni najbardziej aktualnej wiedzy o tym jak skutecznie się leczyć i kto może profesjonalnie im pomóc.

Bliscy osób chorujących na nowotwory szukają sposobu, jak mogą w tej sytuacji ich wesprzeć. Naszą misją jest dostarczenie wszystkim oczekiwanej wiedzy. Wiedzy aktualnej i niezależnej od systemu publicznej służby zdrowia w Polsce. Uznamy, że wypełnimy swoją misję, gdy chorujący na raka będą mogli aktywnie uczestyniczyć w procesie swojego leczenia, będą wiedzieli, co robić i jakich błędów nie popełniać.